• Ви знаходитесь тут:

 • Головна
 • Сторінка психолога

wym-1593153240899

/Files/images/kartinki/116.gif

НОВІ ДІТИ

Причини аномальної поведінки сучасних дошкільнят
Олена ЯКОВЕНКО, нейропсихолог, директор Центру лікувальної педагогіки, м. Київ


/Files/images/images (64).jpgДо терміна агресивний підліток ми майже звикли, в усякому разі цим нікого сьогодні не здивувати. Але що відбувається з нашими любими малятами? Якщо вам цікаво, читайте детальніше....wym-1415723696108

ВИ ЩОСЬ ОБІЦЯЄТЕ СВОЇЙ ДИТИНІ

Як часто ми, дорослі, бажаючи позбутися наполегливого прохання свого малюка, зовсім не вдумуючись у сенс його слів, поспіхом даємо йому обіцянки. У цей момент ми і не здогадуємось, яке значення має для дитини наша відповідь, а вона містить щось дуже важливе. Маля сприймає обіцянку дорослого як щось непорушне і обов’язкове. І коли батьки не виконують того, що обіцяли своїм дітям, то вони формують у дитині такі риси, які є надзвичайно небезпечними: здатність обманювати, не дотримуватись свого слова, необов’язковість в усьому... Пам’ятайте: якщо ви щось пообіцяли своїй дитині, то виконайте обіцяне чого б це вам не коштувало, - це буде найбільш наочним, найбільш показовим уроком для маленької дитини. І навіть більше: якщо у вашій присутності хтось із дорослих дав дитині слово і не дотримав його, присоромте його, нагадайте про дану обіцянку. Все це говорить про те, що обіцяти ви можете тільки тоді, коли у вас є стовідсоткова впевненість у тому, що ви дотримаєтесь своєї обіцянки. Якщо ви не впевнені у своїх можливостях, краще так і скажіть дитині: ”Не знаю, чи зможу я це зробити. Поки що нічого не обіцятиму...”І якщо навіть дитина засмутиться, розплачеться, то це буде не так страшно-травма буде набагато легшою, аніж у ситуації „невиконаної обіцянки”. А ось якщо ви обманете, то завдасте своїй дитині травми на все життя. У її очах ви станете ошуканцем, і реабілітувати себе вам буде дуже і дуже складно.
/Files/images/0b0347c6b53fe706b7793a620454a835.jpg

Агресивна дитинаЗлий, агресивна дитина, забіяка і забіяка - велике батьківське засмучення, загроза благополуччю дитячого колективу, "гроза" дворів, але і нещасне створіння, яке ніхто не розуміє, не хоче приголубити і пожаліти. Дитяча агресивність - ознака внутрішнього емоційного неблагополуччя, комплекс негативних переживань, один з неадекватних способів психологічного захисту.
Такі діти використовують будь-яку можливість, щоб штовхати, бити, ламати, щипати. Їх поведінка часто носить провокаційний характер. Щоб викликати у відповідь агресивну поведінку, вони завжди готові розсердити маму, вихователя, однолітків. Вони не заспокояться до тих пір, поки дорослі не "вибухнуть", а діти не вступлять у бійку. Наприклад, така дитина буде свідоміше одягатися повільніше, відмовлятися мити руки, прибирати іграшки, поки не виведе маму з себе і не почує її крик чи не отримає шлепок. Після цього він готовий заплакати і, тільки отримавши розраду і ласку від мами, заспокоїться. Чи не правда дуже дивний спосіб отримання уваги? Але це для даної дитини єдиний механізм "виходу" психоемоційної напруги, що скопилася внутрішньої тривожності.
У нашому житті, на жаль, відбувається багато подій, які самі по собі можуть озлобити, озлобити, довести до відчаю і викликати негативні переживання. Діти чітко уловлюють настрою оточуючих. Тому батькам не варто при дитині допускати обговорення неприємностей, дивитись передачі про катастрофи і фільми про вбивство і безвихідь, оцінювати негативно вчинки інших, докоряти і погрожувати розправою кривдникам. Подібні прояви свого невдоволення і образи є не найкращим прикладом для наслідування і бумерангом можуть повернутися в сім'ю у "виконанні" дитини. Дорослі не повинні дивуватися, чому їхня дитина слово в слово повторює їх лайливі вирази, знаходиться в позиції постійного опору і неприйняття оточуючих його людей і подій. Якщо ви стали помічати, що ваша дитина наелектризоване злістю, обзивається, б'ється, ображає і жорстоко ставиться до тварин, то перше, що ви повинні зробити, це задати собі питання:

Коли це почалося?
Як дитина виявляє агресію?
В які моменти дитина виявляє агресію?
Що стало причиною агресивності?
Що змінилося в поведінці дитини з того часу?
Що насправді хоче дитина?
Чим ви реально можете йому допомогти?

Читайте детальніше...


Які іграшки необхідні дітям

/Files/images/котик.gif Розвиток багатого емоційного світу дитини немислимо без іграшок. Саме вони дозволяють дитині висловити свої почуття, досліджувати навколишній світ, учать спілкуватися і пізнавати себе. Згадайте свої улюблені іграшки! Це не обов'язково дорогі і шикарні ляльки і машини. У когось це непоказний ведмедик, переданий по спадку мамою, малесенький пупсик з величезною кількістю немислимих нарядів з тюлю ит.д. Вибір іграшок для дитини - дуже важлива і серйозна справа. Тільки сама дитина здатний вибрати з величезної кількості іграшок саме те, що йому необхідно. Цей вибір внутрішньо обумовлений тими ж емоційними збудників, що і вибір дорослими друзів і коханих.
У кожної дитини повинна бути така іграшка, якою він може поскаржитися, яку полає і покарає, пошкодує і утішить. Саме вона допоможе подолати йому страх самотності, коли батьки кудись підуть, страх темноти, коли вимикається світло і треба заснути, але не в самоті, а з подружкою-іграшкою. На них іноді зляться, їх карають і навіть ламають, закидаючи в дальній кут, але їх згадують в хвилини дитячого горя, дістають з кута, лагодять, домальовують стершиеся очі і губи, шиють нові наряди, пришивають вуха і хвости.
Важко уявити, що подібне ставлення дитина може випробувати до робота - трансформеру, іграшці "Денді", піднімаємося вгору літаку, ревучий машині.
У "подружки" маленькі хлопчики і дівчатка скоріше виберуть Барбі, Ведмедика, кошеняти, зайченя, тобто істота, дуже на людину, близьке йому і зрозуміле. Тому, дізнавшись про заповітну мрію дитини мати ту чи іншу іграшку, подумайте спочатку, чи потрібна вона йому.
Безсумнівно, у дитини повинен бути певний набір іграшок, сприяючих розвитку його плотського сприйняття, мислення, кругозору, що дозволяють йому програвати реальні і казкові ситуації, наслідувати дорослим:
- Іграшки з реального життя.
- Лялькове сімейство (може бути і сім'я звіряток), ляльковий будиночок, меблі, посуд, машини, човен, каса, ваги, медичні і перукарські приналежності, годинники, пральні машини, плити, телевізори, крейда і дошка, рахівниці, музичні інструменти, залізниці , телефон і т.д.
- Іграшки, що допомагають "виплеснути" агресію.
- Солдатики, рушниці, м'ячі, надувні груші, подушки, гумові іграшки, скакалки, кеглі, а також дротики для метання і т.д.
- Іграшки для розвитку творчої фантазії і самовираження. Кубики, матрьошки, пірамідки, конструктори, азбуки, настільні ігри, розрізні картинки або листівки, фарби пластилін, мозаїка, набори для рукоділля, нитки, шматочки тканини, папір для аплікацій, клей і т.д.
При покупці іграшок користуйтеся простим правилом: іграшки слід вибирати, а не збирати!
Іграшки, якими їх уявляють собі дорослі, з точки зору дитини нікуди не годяться. Чудові автоматичні і напівавтоматичні повністю зібрані іграшки не можуть задовольнити творчі і емоційні потреби дитини. Дитині потрібні такі іграшки, на яких можна відпрацьовувати, відшліфовувати основні необхідні властивості характеру. Для цього автоматичні іграшки абсолютно не придатні.
Іграшки для самих маленьких перш за все повинні розвивати органи чуття: очі, вуха, руки. І поки основна його потреба - відчувати тепло, перші іграшки малюків повинні бути м'якими і теплими, тоді вони будуть повністю відповідати прагненню малюка все пізнати через дотик. Найкращі іграшки для маленьких - це ті, які можна кусати. Вони повинні бути зроблені з м'яких матеріалів - пластмаси, гуми, добре митися, бути легкими, не мати подовженої плоскої форми, щоб, засовуючи їх в рот, дитина не могла вдавитися. Забарвлення іграшок повинна бути яскравою. Добре, якщо вони будуть звучними.
Для однорічного малюка цікаві й корисні будуть пластмасові пірамідки з 3-4 складових кілець різного кольору, мисочки різних розмірів, що вкладаються один в одного, різноколірні кубики. Маніпуляція з цими іграшками не тільки розвиває інтелект дитини, але і приносить задоволення і радість, коли в малюка щось виходить так само, як у дорослого. Дуже корисні іграшки неваляшки.
Для 2-річних дітей дуже гарні великий різнобарвний м'яч, який не закочується під меблі, 7-8-складені піраміди, м'які, пухнасті іграшки, які діти вже не тягнуть в рот, а ось засинають з ними дуже добре. Велика пластмасова машина або коробка вже з цього віку буде привчати дитину до акуратності, самостійності, тому що в них повинні складатися після гри кубики, м'ячі, гумові і м'які іграшки. Добре, якщо вже в цьому віці у малюка буде своє ігрове місце в квартирі, а у іграшок теж свій будиночок.
До трьох років набір іграшок розширюється. До яскравих, різнобарвним, з чіткою формою іграшкам додаються найпростіші конструктори, які малюки збирають разом з дорослими, завжди при цьому відчуваючи задоволення і захоплення від того, що з дивних шматочків може вийти чудова, зрозуміла дитині фігура-іграшка. На цьому віковому етапі дитина починає активно включатися в світ реальних життєвих ситуацій, дізнається, що люди зайняті в житті роботою і мають різні професії, стикаються з проблемами і знаходять вихід з конфліктів. Тому найчастіше дитина вибирає сюжети для ролевих ігор з того життя, яке його оточує. Діти грають в "дочки-матері", "в тата і маму", в "магазин", в "доктора", "дитячий садок" і.т.п. Іграшки в цьому віці збільшуються в розмірах (велика лялька, великий ведмідь і т.д.). Правильною буде покупка перукарень наборів, чайних і столових сервізів, приладдя доктора Айболитя, меблів та інших предметів, що відображають різні сторони реальності. Прагнення дитини жити спільним з дорослими життям свідчить про новий етап у розвитку емоцій і соціальної адаптації. Основна вимога - "побутові іграшки" повинні бути схожі на "оригінал" і бути досить міцними.
До чотирьох років ролева гра стає основним видом діяльності дитини. Ускладнюється зміст гри, багато іграшок стають непотрібними, оскільки дитяча фантазія здатна перетворити конкретні предмети в уявні. Так, олівець може стати чарівною паличкою, зелене листя - грошима, намальовані орнаменти на папері - килимами в ляльковій квартирі. Саме тому в такому віці найбільшу користь дитині принесуть не дорогі і непотрібні іграшки, а функціональні, нехай навіть зроблені своїми руками.
До п'яти років великі іграшки поступово перестають займати дитину і переміщаються з ігрової зони на крісла, ліжка, шафи. А ось набори звіряток, солдатиків, лялькових сімей завойовують інтерес і емоції дитини. З'являється велика можливість для програвання різних варіантів з одними і тими ж іграшками; у дітей розвивається фантазія і уява, мислення перестає бути конкретним, а емоційний світ збагачується.
Шестирічній дитині корисніше і цікавіше не статичні і конкретні іграшки - він буде радий незвичайному конструктору, моделям кораблів і літаків, красивим фломастерам і цікавій настільній грі, розбірному роботу-трансформеру, набору для шиття і в'язання. Дітям дуже подобаються іграшки, зроблені власними руками, особливо, якщо вони стають корисними для інших. Діти люблять в цьому віці робити іграшки-подарунки (кухонні прихватки, серветки, прикраси). Радість і гордість викликає в дитині той факт, що він вміє робити добро навколишнім і улюбленим людям. Тому будь-яке бажання дитини щось змайструвати, зшити, склеїти і комусь подарувати повинно вітатися батьками, якщо вони хочуть розвинути в дитині працьовитість, посидючість і бажання щось в житті давати іншим. Іграшкові магазини йдуть на другий план, а найбільший інтерес у дітей викликають прилавки з канцелярським приладдям, будівельними матеріалами, нитками і гудзиками. Дитина сама готує себе до зміни виду діяльності та шкільного навчання.

Надалі дитина сама зробить "інвентаризацію" своїх іграшок. Ніколи не примушуйте дитини своїми руками викидати зламані або застарілі іграшки! Для нього це символи його розвитку, з кожною пов'язані позитивні емоції і переживання. Це його дитячі спогади, це його друзі. Набагато психологічно екологічніше відремонтувати їх і віддати іншим дітям, подарувати дитячому саду, дитині, якій не пощастило і батьки не купують йому іграшок.
У шкільному віці діти вчаться грати без іграшок. Їм все більше починають подобатися рухомі ігри з однолітками за допомогою м'ячів, скакалок, черепків, ножичком і т.д. В іграх дитина вчиться вигравати і програвати, підкоряться правилами, визнавати виграш іншого дитини, спілкуватися і працювати спільно з дорослими і однолітками.
Пам'ятайте, що всі, крім улюбленої іграшки, треба періодично міняти і оновлювати. Якщо ви помітили, що малюк довго не бере в руки якусь іграшку, значить, вона йому зараз просто не потрібна. Сховайте її подалі, а через деякий час, її поява викличе новий емоційний або пізнавальний інтерес у дитини.
І ще одна порада. Не сідайте дитини дуже часто в іграшковий магазин з безліччю спокусливих, але дуже дорогих іграшок. Скільки сліз і страждань малюків бачили сидять на прилавках новомодні ляльки, машини і звірі! Ці переживання, коли дитина не може отримати те, що дуже хочеться, йому зовсім не потрібні. Тільки, коли ви самі готові подарувати дитині радість, ведіть його в магазин і робіть йому свято.
Є приказка "Не можна все життя в іграшки грати". Це правда, але погодьтеся, дорослі, як іноді приємно отримати смішний сувенір від приємної людини! Даруйте своїм дітям радість не тільки в дні народження і в Новий рік, а й просто так, від гарного настрою.


Чи можна дитині впоратися з сором'язливістю і як це зробити?

/Files/images/detia-761.gif
Проаналізуйте своє ставлення до дитини. Безумовно, ви любите його. Але чи завжди ви висловлюєте цю любов у реальному поведінці? Чи часто ви говорите своєму маляті про те, як сильно ви її любите? Любите просто так, нізащо. Погляньте на ситуацію в родині очима дитини. Може йому не вистачає вираження вашої любові, похвали, підтримки? Адже ми так часто звертаємо увагу на своїх дітей лише тоді, коли вони щось роблять погано, і не помічаємо їх досягнень. Хороших вчинків. Сором'язливі діти доставляють батькам менше клопоту, ніж пустотливі і неслухняне. Тому і уваги їм приділяється менше, у той час як саме таким дітям воно потрібно в більшій мірі.

Вони не заявляють про це відкрито, але потреби в них у доброзичливій увазі, повазі до своєї особистості у них розвинені сильно. Без задоволення цих потреб у дитини не закладається той фундамент, який лежить в основі його розвитку, - довіра до людей, що дозволяє активно і безбоязно входити в навколишній світ, творчо його освоювати і перетворювати його. Дорослий повинен виховати в собі вміння бути уважним до дитини не тільки в тому випадку, коли той звертається за допомогою і підтримкою, а й тоді, коли вона, на перший погляд йому не потрібна.
Наступне завдання - допомогти дитині підвищити самооцінку в конкретних видах діяльності, підтримати його впевненість у собі. Сором'язливий дитина боїться негативної оцінки, але це не означає, що оцінка йому не потрібна зовсім. Роблячи щось разом з дитиною, висловіть впевненість в тому, що він впорається із завданням, а якщо ні, то це не біда, і ви завжди допоможете йому і разом подолаєте труднощі. Якщо ви бачите, що дитина занадто зосереджений на оцінці і це гальмує його дії, відволікаючи його від оціночної сторони діяльності. Тут вам допоможуть ігрові прийоми і гумор. Обіграйте ситуацію, внесіть до неї елемент уяви. Наприклад, якщо дитині не вдається зібрати фігурку з «Лего», зробіть їх живими і наділіть шкідливим характером, який заважає дитині впоратися із завданням.
Слід пам'ятати, що сором'язливі діти дуже обережні і побоюються нового. Вони більшою мірою, ніж їх однолітки незастенчівих схильні дотриманнюправил, бояться їх порушити.
У соромливих дітей в більшій мірі сформований внутрішній заборону на вчинки і дії, засуджує дорослими, і це може гальмувати їх ініціативність і творчі прояви. Задумайтеся, чи не занадто часто ви обмежуєте свободу дитині, його безпосередність, допитливість. Не вважайте за блюзнірство рада - іноді порушити правила, ваше гнучке поведінка допоможе малюкові позбутися страху покарання, від надмірної скутості. Майже будь-яке, на перший погляд «неправильне» бажання дитини можна обіграти і перетворити на цікаве і корисне заняття. Не бійтеся того, що дитина перестане бути дисциплінованим. Далеко не завжди обмеження приносять користь для розвитку. Навпаки, надмірні обмеження виявляються причиною дитячих неврозів.
Розкріпаченню емоційної сфери. Кращому освоєнню мови емоцій добре сприяють гри - пантоміми, наприклад, такі як «Вгадай емоцію», «Де ми були, не розповімо, а що бачили - покажемо», «Хто до нас прийшов», «Ляльки танцюють», та ін Бажано , що б у грі брали участь кілька дорослих і дітей.
Ігри на уяву можуть мати форму розповіді про дівчинку або хлопчика, які живуть в таких же обставинах, як і ваша дитина, потрапляють в різні життєві ситуації і знаходять вихід із них. Часто діти соромляться розповідати про свої проблеми, а от слухаючи або пишучи розповідь про інше дитину, приписуючи йому свої переживання, вони стають відкритими для розмови про себе.
Всі ігри повинні закінчуватися благополучно, приносити дітям задоволення і полегшення. Досвід нових відносин з дорослими і однолітками, придбаний в грі, допоможе їм краще справлятися з реальними життєвими ситуаціями.

Примхи і упертість

/Files/images/detia-459.gifПерш ніж приступити до розгляду теми "Примхи, упертість і способи їх подолання", необхідно визначити область цієї теми, тобто поставити її в певні рамки. Примхи і упертість розглядаються як складові відхиляється, поряд з:
Непослухом, що виражається у непослуху і пустощі
Дитячим негативізмом, тобто неприйняттям чого-небудь без певних причин.
Свавіллям
Недисциплінованістю
Всі вище перелічені форми поведінки, що відхиляється розрізняються лише за ступенем соціальної небезпеки, а також залежать від вікових та індивідуальних особливостей особистості дитини.

Поняття "капризи і впертість" дуже споріднені і чіткої межі провести між ними не можна. І способи подолання примх і впертості однакові, але про це детальныше.../Files/images/kartinki/7163.gif

Гіперактивні діти

Дитяча гіперактивність (“Активний”– діючий, діяльний, “гіпер” – над-, зверх-,) - відхилення від вікових норм онтогенетичного розвитку, що характеризується неуважністю, відволіканням уваги, імпульсивністю в соціальній поведінці та інтелектуальній діяльності, підвищеною активністю при нормальному інтелектуальному рівні розвитку характеризується неуважністю, відволіканням уваги, імпульсивністю в соціальній поведінці та інтелектуальній діяльності, підвищеною активністю при нормальному інтелектуальному рівні розвитку. . Все це приводить до слабої успішність в школі і низької самооцінки. Перші ознаки гіперактивності можуть спостерігатись у віці до 7 років.

Синдром підвищеної збудливості або гіперактивності не є захворюванням. Але, якщо своєчасно не звертати увагу на нервово-психічний стан дитини, то згодом це може негативно вплинути на формування характеру, здатності адаптації до життя, появі агресивності й неврозів дитячого віку.

Гіперактивних, непосидющих дітей необхідно лікувати словом, справою, а в запущених випадках - і ліками.

Психологи виділяють наступні ознаки, які є діагностичними симптомами гіперактивних дітей:

Ø Неспокійні рухи в кистях і стопах.

Ø Дитина не може спокійно сидіти на місці, коли від неї цього вимагають.

Ø Легко відволікається на сторонні подразники.

Ø Нетерпляче чекає своєї черги під час ігор і в різних ситуаціях в колективі (на заняттях, під час екскурсій і свят).

Ø На питання часто відповідає, не замислюючись, не вислухавши їх до кінця.

Ø При виконанні запропонованих завдань випробовує складнощі (не пов'язані з негативною поведінкою або недостатністю розуміння).

Ø Тяжко концентрує вагу при виконанні завдань або під час ігор.

Ø Часто переходить від однієї незавершеної дії до іншої.

Ø Не може грати тихо, спокійно.

Ø Багато базікає.

Ø Часто заважає іншим, пристає до тих (наприклад, втруча-ється в ігри інших дітей).

Ø Часто втрачає речі, необхідні в дитячому саду, школі, удома, на вулиці.

Ø Інколи здійснює небезпечні дії, не замислюючись про наслідки, але пригод або гострих відчуттів спеціально не шукає (наприклад, вибігає на вулицю, не озираючись по сторонах).

Енергія гіподинамічних дітей б’є фонтаном. Якщо знайти з ними спільну мову та спрямувати енергію на щось корисне, отримаємо цілу генерацію талантів.

Дітей із синдромом гіперактивності та дефіциту уваги в Україні нараховується від 50 до 150 тисяч, залежно від того, як підійти до підрахунку дітей із таким психічним порушенням.

Якщо таке гіперкінетичне порушення не виявити і своєчасно не лікувати в дитинстві, воно може перейти в хронічну хворобу, що виявляється також у дорослому віці, і може обумовити психологічну залежність людини від психоактивних речовин, у тому числі алкоголю і наркотиків.

Отже перше, що потрібно від вас, як від дорослого, що намагається допомогти гіперактивній дитині, це щира симпатія,

схвалення її як особистості, інтерес до її внутрішнього світу, розуміння відчуттів і мотивів поведінки.

Постарайтеся акцентувати увагу на достоїнствах дитини і її успіхах в подоланні труднощів (як зовнішніх, так і внутрішніх), учіть її тому ж. Словом, спробуйте зробити все можливе, щоб повернути хлопчику або дівчинці самоповагу і позитивну самооцінку.

У роботі з гіперактивними дітьми необхідно вести спеціальну терплячу і систематичну роботу в чотирьох напрямах:

— працювати з гнівом - навчати дитину загально-прийнятим і безпечним для оточуючих способам вираження свого гніву;

— навчати самоконтролю - виробляти у дитини навички володіння собою в ситуаціях, що провокують спалахи гніву або тривожність;

— працювати з відчуттями - вчити усвідомлювати власні емоції і емоції інших людей, формувати здібності до співпереживання, співчуття, довіри до оточуючих;

— прищеплювати конструктивні навички спілкування - навчати адекватним поведінковим реакціям в проблемній ситуації, способам виходу з конфлікту.

Пам'ятайте, що
“…Гіперактивні діти схожі на троянди – їм потрібне особливе піклування. Іноді поранишся колючками, щоб побачити їхню красу”

Кiлькiсть переглядiв: 911

Коментарi

 • JennZep

  2017-04-04 13:50:03

  Zac Brown Band is a famous country singer, so don't miss the possibility to visit [url=http://zacbrownbandtourconcerts.com/]Zac Brown Band concert wichita kansas[/url]...

 • BernardCep

  2017-01-19 11:30:21

  Я уже посмотрел этот фильм на нормальном сайте, просто супер, не зря его так долго ждал! Кто ещё не видел, смотрим здесь, ребята - HD17.RU...